Dziecko

Dlaczego karmić piersią?

Dlaczego karmić piersią?

Karmienie piersią jest naturalnym, normalnym i właściwym dla danego gatunku sposobem karmienia dzieci przez ludzi. Mleko matki jest najlepszym i jedynym pokarmem, jaki matka może dać swojemu dziecku zaraz po urodzeniu, nie tylko ze względu na jego wartość odżywczą, ale także ze względu na jego wkład emocjonalny, ponieważ więź emocjonalna, która tworzy się między matką a dzieckiem, jest szczególnym, niepowtarzalnym doświadczeniem.

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje karmienie piersią jako najlepszy sposób zapewnienia idealnego pożywienia dla zdrowego wzrostu i rozwoju niemowląt; jest to również integralna częścią procesu reprodukcyjnego, z ważnymi konsekwencjami dla zdrowia matek.

Przez pierwsze sześć miesięcy życia niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią w celu zapewnienia optymalnego wzrostu, rozwoju i zdrowia. Następnie, w celu zaspokojenia zmieniających się potrzeb żywieniowych, niemowlęta powinny otrzymywać odpowiednią pod względem odżywczym i bezpieczną żywność uzupełniającą, przy czym karmienie piersią powinno być kontynuowane do drugiego roku życia lub dłużej.

Badania pokazują, że karmienie piersią zapobiega zachorowalności, promuje optymalny rozwój fizyczny i poznawczy, zmniejsza ryzyko niektórych chorób przewlekłych związanych z dietą w wieku dorosłym i przynosi duże korzyści zdrowotne matkom. Dowiedz się również: Jak przygotować się do karmienia piersią?

Przewlekłe choroby niezakaźne przypisywane brakowi karmienia piersią obejmują alergie, otyłość, cukrzycę, nadciśnienie i niektóre nowotwory. Wskaźniki biegunki, infekcji dróg oddechowych, zapalenia ucha środkowego i innych infekcji, jak również zgonów spowodowanych tymi chorobami, są niższe wśród niemowląt karmionych wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia niż wśród tych, które są karmione częściowo piersią lub nie karmione piersią.

Niemowlęta karmione piersią osiągają lepsze wyniki w testach rozwoju intelektualnego i motorycznego w porównaniu z niemowlętami nie karmionymi piersią, przy czym korzyści te są znacznie większe u niemowląt urodzonych z niską masą urodzeniową i dłużej karmionych piersią.

Karmienie piersią w ciągu pierwszej godziny po porodzie stymuluje uwalnianie oksytocyny, hormonu, który pomaga obkurczyć macicę, wydalić łożysko, zmniejszyć krwawienie poporodowe i wytworzyć uczucie miłości, które wzmacnia więź między matką a dzieckiem. W dłuższej perspektywie matki karmiące piersią mają niższe ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników.