Dziecko

Rozwój dziecka poprzez zabawę

Rozwój dziecka poprzez zabawę

Można stymulować rozwój dziecka już w okresie niemowlęcym, właśnie poprzez zabawę. Dzięki temu maluch zacznie rozwijać się intelektualnie, estetycznie, ruchowo, a także emocjonalnie. Jednak jakie zabawy mogą mieć wpływ na rozwój dziecka?

Wyróżnia się kilka typów zabawy, pierwszą z nich jest zabawa manipulacyjna. Polega na dotykaniu różnych przedmiotów, obcowaniu z nimi, oglądaniu, turlaniu dzięki temu rozwijamy ręce z układem słuchowym i wzrokowym. Poprzez zabawy konstrukcyjne dziecko uczy się budowania, rozwija się wtedy kreatywność, skupienie, spostrzegawczość i zmysł obserwacji. Następnie są zabawy tematyczne, maluch naśladuje wtedy otoczenie, występują dialogi i rozmowy, przykładem może być zabawa w sklep czy dom.

Rozwija się u dziecka funkcje fizyczne i psychiczne. Rytmiczno-ruchowe zajęcia jak każdy wie wspierają układ sprawności, koordynację i siłę malucha. Zabawy badawcze są powiązane z nauką, polegają na odkrywaniu świata i praw, które nim rządzą, wskazane są wszelkiego rodzaju gry edukacyjne czy interaktywne. Wartości kształcące rozwija się poprzez zajęcia dydaktyczne, mają na celu przekazanie wiedzy, umiejętności te przystosują go do życia w społeczeństwie. Rozwój dziecka poprzez zabawę to nie tylko śmiech i wygłupy, ale także nauka radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, zadaniami, motywowanie do podejmowania działań, koniecznością kompromisów oraz okazywanie uczuć.

Każdego świadomego rodzica zapraszamy na portal Szkrab.pl, gdzie publikujemy artykuły związane m.in. z wychowaniem dzieci – serdecznie zapraszamy!

Obecność rodziców jest obowiązkowa, gdyż dzięki temu rozwijają się prawidłowo uczucia bobasa nawiązując więź rodzicielską. Rozwój dziecka poprzez zabawę to tak naprawdę przygotowywanie do dorosłego często trudnego życia, dlatego warto zadbać, aby podjęte aktywności przynosiły jak najwięcej nauki.